
Чували ли сте за Бубарството? То е специфичен дял от животновъдството за отглеждане на копринени буби и производство на коприна.
Между другото в края на 80-те години на миналия век България е заемала първо място в Европа и осмо в света по производство на коприна.
Ако сте забравили или ако не знаете нищо за бубарството отидете до Паскалевата къща в Хасково. Типичната градска къща на бубарска фамилия от 19-ти век.
Безспорно къщата на чорбаджи Паскал е един истински архитектурен шедьовър. Тя е обявена за паметник на културата от национално значение. В нея можем да проследим преходът от традиционния селски към градския и европейски бит на местното население след Освобождението.
Паскалевата къща е двуетажна, асиметрична, с великолепно функционално разпределение. Лекота и аристократичност придава полукръглият еркер, уют и топлина създават прекрасно резбованите тавани, врати и долапи, а декоративните ниши или т.нар. „алафранги” – допълват интериора и му придават една самобитна изисканост.
Етнографската експозиция в къщата разкрива съкровища от бита на хасковци по онова време. Първият етаж запознава с ежедневния бит на хасковското семейство, а вторият впечатлява със своята представителност и простор.
Смесица от любопитство, естетическа наслада, сигурност, изненада – дървените миндери в гостната съжителстват с мебели от Виена, наред със сребърните европейски прибори виждаме и руски самовар… и всичко това сякаш се обединява от типичните хасковски килими и черги, с удивителните си ивици в пъстроцветни багри и композиция, в която хасковлийката е втъкала тънкия си усет към красивото и естетичното.
снимки: peika.bg

Напиши коментар