
Новината за смъртта на героя от сапунката “Дързост и красота” се появява в медиите ежегодно от 2012 г. насам, събирайки лайкове и споделяния, припомня Булевард.
Но едно друго нещо мен винаги ме изумява. Какво правят тия редактори, та всяка година от 2013 г. насам горе долу едни и същи сайтове пускат тази една и съща (евентуално с леки корекции) “новина”…
Жаждата за харесвания и споделяния в социалните мрежи, които се генерират от ежегодната смърт на Рич Форестър, е само един израз на това, в което медиите (особено онлайн) се превръщат – ловци на лайкове. Да оставим настрана видимите проблеми на медиите у нас като собственици, политически натиск и обслужване на интереси.
Проблемът с лайковете е глобален. Потокът на иформация вече е толкова голям, че проблемът пред обикновения потребител вече не е липсата на информация, а удавянето с информация. Ти трябва да отсяваш какво да четеш и да гледаш. Да избираш коя точно новина за определено събитие да прочетеш. Фактите все повече се размиват с мненията и хората вече четат новини, които съответстват на собствената им позиция, не толкова на обективните факти.
Получава се постепенно фанатизиране на читателя/зрителя – вярваш само на неща, които те устройват, останалото са fake news, фалшиви новини. Няма да засягаме тук Доналд Тръмп и неговия подход към новините, който е абсолютния символ на тази информационна деградация. И уви, не е само той. Подобно отношение към новините и информацията идва от всички страни.
Но дори и да са лишени от тази окраска на някакво авторово мнение, новините трябва да се борят за читателското внимание. Те трябва да са интересни, забавни, развличащи и т.н., за да се преборят с конкуренцията и да бъдат прочетени. Защото в ерата на глобалната комуникация, информацията трябва да е интересна, за да се чете.
Това кара много медии като цяло да оставят сериозните новини. Или още по-зле – да правят новините по-интересни, отколкото са. И благодарение на това ставаме свидетели на “ШОК!!!”, “УЖАС!!!”, “СКАНДАЛНО!!!” и всякаквите псевдовесникарски заглавия.
И всичко това в борбата за светия лайк.
На този фон смъртта на Рич Форестър, която още през 2012 г. се оказа силно преувеличена (в момента друг актьор играе Рич – Торстен Кей), е доста лек и забавен инфотейнмънт. Никому не вреди, забавлява аудиторията. На кого му пука? Това са просто новините, а те отдавна вече са олекнали като информационна тежест.

Напиши коментар