Бургас, Спорт, Топ новини

Бургазлии станаха вицешампиони на силен международен турнир по мини футбол

0

Представителният отбор на Вамбос Бургас – ФК Бургас взе участие в единадесетото издание на Балканска Купа по мини футбол. 24 отбора  се впуснаха в надпреварата, която се проведе в Несебър на 25 и 26 юни. Сред участниците бяха топ отбори от България, Сърбия и Румъния.

Жребият изпрати бургазлии в Група Б с с румънските на FC Pacurari от Яш, TSS Timisoara от Тимишоара и ФК ВС от София.
Футболен клуб Бургас започна участието си със загуба от FC Pacurari с 0:1, които са шампиони на град Яш, а в отбора на съперника личаха имена на състезатели, участвали на национално ниво в румънския футзал.

Много драматичен се оказа вторият мач на ФК Бургас, където те играха срещу другия румънски отбор. През почти цялото игрово време резултатът бе нулев, като с огромна заслуга за това бяха стълбовете в защитата Васил Добрев и Стоян Калпаклиев, а вратарят Александър Койчев отказа румънските нападатели с великолепни спасявания. В последните 2 минути на двубоя бургазлии нанесоха своя удар. Росен Павлов изведе ФК Бургас напред, а в последните секунди на двубоя Даниел Атанасов донесе победата с 2:0.

Третият мач от Група Б не се състоя, поради неявяване на съперника за срещата. Така ФК Бургас се класира на второ място, с актив от 6 точки и голова разлика 5:1, продължавайки напред към Осминафиналите.

Там за съперник на ФК Бургас бе отреден АФК Пожарникарите от Тетевен. Кратка справка показва, че тимът на Пожарникарите е многократен участник в първенства и турнири по мини футбол, шампион в наскоро провел се турнир в Угърчин, Ловешко и участник в Шампионска Лига БАМФ, а в редиците им личеше името на небезизвестния Борислав Балджийски минал през отборите на Левски, Славия, Черно Море, Дунав и др.

Сериозната визитка на противника не уплаши по никакъв начин бургаския клуб, като след първото полувреме резултата бе 2:0 в тяхна полза, с две попадения на Васил Добрев.

През второто полувреме Стоян Калпаклиев направи резултата класически в полза на ФК Бургас. 5 минути преди края АФК Пожарникарите намали на 3:1, като липсата само на късмет попречи на Александър Койчев да запази поредна суха мрежа. В последната минута на мача Росен Павлов напомни за себе си, като премина дриблирайки през трима от съперниковите играчи, преодоля вратаря и на празна врата вкара за крайното 4:1.

На четвъртфиналите чакаше трети румънски съперник. Това бе FC Clebucet от Клуж – Напока. Въпреки тежкото време нашите футболисти изнесоха лекция на съперника и напълно закономерно победиха с 3:1. Два гола отбеляза Радослав Костадинов, а един Виктор Кунев.

Така ФК Бургас се оказа и единственият представител на България при четирите най-добри отбора на Балканската Купа.
На полуфиналите отбора от Бургас срещна познат вече съперник. Това бе тима на TSS Timisoara, който в груповата фаза бе победен с 2:0. Както и в първата среща, така и сега, двата отбора си спретнаха истинско дерби, като победителят се определи в последните минути на двубоя. С гол в 25 минута Стоян Калпаклиев хвърли в екстаз целият отбор на Бургас, както и феновете, които бяха дошли да ги подкрепят. 5 минути деляха ФК Бургас от финала.

Нямащ какво да губи повече съперникът се хвърли в постоянни атаки, но изнеслите великолепни мачове Васил Добрев, Стоян Калпаклиев, Димитър Стоилов и Александър Койчев се оказаха постоянна преграда пред нападателите на отбора от Румъния. Секунди преди края Росен Павлов с впечатляващ гол от собственото наказателно поле наказа отбора на Тимишоара и донесе победата с 2:0.

Така след 1 загуба с 0:1 и 2 победи /2:0 и 3:0/  в Група Б , победа на 1/8финал с 4:1 , нова победа на 1/4финалите с 3:1 и успех с 2:0 на полуфинала ФК Бургас стигна до финал, където ги чакаше FC Stranieri отКонстанца.

Двата отбора изиграха напълно равностоен мач, в който имаше имаше всичко, което може да се види във футбола. Шампион стана тимът на Stranieri, който спечели с 3:0.

Въпреки това бургазлии до последно показаха непримирим дух и характер и обраха овациите на всички присъстващи на финалния сблъсък.

Още един повод за гордост е наградата за най – добър вратар в турнира, която бе връчена на Александър Койчев от ФК Бургас.

“С извоюваното престижно второ място на силния международен турнир, се доказа, че във Вамбос Бургас се работи правилно и сме на правия път не само в организацията на турнири по мини футбол в Бургас , а и доказахме, че можем да бъдем едно цяло”, заявиха от Вамбос Бургас.