50 яхти ще участват в Регатата “Кор Кароли”, която тази година за първи път ще стартира от Бургас. Това стана ясно на пресконференция днес в Община Бургас. В нея взеха участие Красимир Стойчев, зам.- кмет на Община Бургас.Тома Томов, председател Фондация “Кор Кароли”, Димитър Новак, секретар на Фондация Кор Кароли, Стойчо Димов от “Пристанище Бургас” ЕАД и Илиян Тенекеджиев от ЯК “Порт Бургас”.
Състезанието тази година включва малко над 100 морски мили. Стартът е в Бургас, като началото ще бъде дадено с Про Ам гонка на 12 август от 13.00 часа. В демонстрационната гонка бургазлии ще имат възможност да се качат на борда на някоя от състезателните яхти.
“Същинската надпревара стартира на следващия ден в 10.00 часа, от моста в гр.Бургас в посока остров Св.Анастасия и финал в Свети Влас. На следващия ден участниците потеглят в посока Варна, а в последния състезателен ден всичко ще се рeшава във варненския залив, на 15 август. Същия ден ще бъде и официалното награждаване”,обясни кап. Тома Томов, председател на Фондация “Кор Кароли”.
Общо 9 квалифицирани съдии ще обслужват тазгодишната ветроходна регата “Кор Кароли”. Главен съдия за поредна година ще е Пламен Георгиев. Ще работят протестна комисия в състав от 3 души и регатна комисия. Ще има и офицер по сигурността. Представител на морска администрация Бургас ще бъде включен в работата по контрола на яхтите.
За повишаване на безопасността по време на регата “Кор Кароли” 2017 отново ще се използва т.н. тракер система. Това е система за онлайн проследяване на някои от яхтите. Ще бъдат разположени 10 тракера на десет яхти, като организаторите ще се съобразят с това, те да са на няколко от най-бързите състезателни яхти, 2-3 от средния клас и някои от тези, чиято конструкция и скорост не им позволява да се наредят напред по дистанцията и ще бъдат в задната половина от флотилията. Информацията ще бъде свободна и достъпна за всеки, който иска да наблюдава на живо развитието на гонките чрез препратка от сайта на регатата www.corcaroli.bg .
“През цялото време от началото до края на всяка гонка дистанцията ще се наблюдава от координатор на монитор така, че при евентуално възникване на ситуация да бъде осигурена моментална връзка с бедстващия, установен характерът на бедствието и информирани спасителните служби”, обясниха организаторите.
По време на тази регата ще се демонстрира нейната ефективност като информационен ефект и създаване на по-голяма атрактивност за ветроходния спорт.
Напиши коментар