Речниковият запас на английския език се е удвоил за едно хилядолетие и сега в него има 1 022 000 думи, установи изследване на учени от Харвардския университет и на експерти от Google. Според него годишно в английския влизат по 8500 нови думи, съобщава в. “Дейли телеграф”.
Всеки ден в английския език се раждат около 15 нови думи и близо половината от тях са сленг. Това е най-бързата реакция на промените във всички сфери на живот, която остроумно трансформира сложен смисъл в кратка и разбираема форма. Ето няколко показателни примера:
Dead week (Мъртва седмица) – седмицата преди изпити, когато трябва да напишеш и предадеш всички проекти и курсови работи.
Mouthgasm (mouth e уста, а останалото е втората част от „оргазъм”) – използва се за описание на усещане, когато опиташ нещо невероятно вкусно.
Work paralysis – когато нямаш сили да се заловиш за работа, защото си буквално смазан от чудовищния й обем и кратките срокове за изпълнение.
Sapiosexual – този, който смята, че интелектът и острият ум са секси. Smart is the new sexy!
Someoneelsie – когато някой от по-старото поколение се опитва да направи селфи, но не знае как да държи правилно телефона и се получава someoneelsie.
Apatheism (от апатия и атеизъм) – когато на човек му е абсолютно безразлично има ли Бог или не.
Sideline hater (страничен хейтър) – псевдоприятел, който тайно ви желае злото.
Microwave mentality (микровълново мислене) – жизнена философия, базирана на принципа: „Ако нещо не трябва да се направи за пет минути и по-малко, изобщо не си струва да се прави.
Generation XL – или поколението „Макдоналдс”, деца с наднормено тегло.
Kafkaesque (Kafka+grotesque) — проста ситуация, усложнена до сюрреализъм от бюрокрация и условности като в романите на Кафка.
First World Hungry – когато си сит, но продължаваш да търсиш в хладилника нещо за дояждане.
Harassenger (от дразнител и пасажер) – спътникът, който постоянно досажда с наставления как да шофирате и откъде да минете.
Wikipedant – ревностен почитател на Уикипедия.
College coffee – кафе, приготвено с Red bull вместо с вода.
Humblebrag – да се хвалиш за нещо, като се оплакваш.
Еarlybirditude – необичаен емоционален подем и активност рано сутрин.
Brotherzone – следващият кръг на ада в отношенията с девойките. По-лошо от „Ти си най-добрият ми приятел” е само „Ти си ми като брат!”
Selfiebombing – да развалиш умишлено селфи снимането на някой като се появиш зад гърба му, когато натиска бутона.
Facebook mommy – майка, която няма време за децата си, защото по цял ден поства техни снимки във Фейсбук с хаштагове от рода на #моятживот.
Stress eater – човек, който се храни с проблемите си, т.е. в стресови ситуации яде повече от обичайното.
Sportsball – ироничен синоним за всеки спорт, който окончава на -бол.
Fatimal (fat + animal) – използва се за добре охранен домашен любимец.
Dancing juice – алкохол.
Internet White Knight – този, който се намесва в интернет спорове, за да се застъпва за тези, които губят или биват подлагани на унижение и обиди в спора.
Football widow (футболна вдовица) – за жените, които биват напълно пренебрегвани от мъжете си по време на голям футболен шампионат.
От 1950 г. досега речниковият запас на езика се е повишил със 70%. За петдесетте години преди 1950 г. това увеличение е било от едва 10 на сто. Почти половината от новите думи обаче не са включени в нито един речник и експертите ги наричат тъмна езикова материя.
Наскоро от Института за български език към БАН направиха речник на новите думи. Около 3000 думи са нови в него, от които 700 са с ново значение. Сред тях се наредиха моладжия, яко и джипи.
Напиши коментар